Viskas apie žvynelinę

 • Žvynelinė, psoriazė, dar vadinama T limfocitų dermatoze - neišgydoma, genetiškai paveldima odos liga galinti pažeisti nagus ir sąnarius. Žvynelinės atsiradimo priežastys iki šiol nėra tiksliai išaiškintos. Nustatyta kad tai yra žmogaus imuninės sistemos sutrikimas kurio metu kaujo T ląstelės (T limfocitai) kurių funkcija - kovoti su bakterijomis, virusais ir vėžinėmis ląstelėmis, pradeda naikinti sveikąsias odos ląsteles. T limfocito aktyvumą gali išprovokuoti vidiniai ir išoriniai veiksniai.
 • Žvynelinės atsiradimo priežastys: genetiniai veiksniai, infekcijos, vaistų vartojimas, žalingi įpročiai, nutukimas, emociniai veiksniai, kiti aplinkos dirgikliai veikiantys imuninės sistemos pusiausvyrą.
 • Žvynelinė gali atsirasti esant bet kokio amžiaus. Labai dažnas atvejas kai susirgusio žmogaus šeimoje ar giminėje jau yra venas sergantis asmuo.
 • Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis žvyneline sergančiųjų yra apie 4 proc. visos populiacijos, t.y. virš 125 milijonų žmonių. Lietuvoje sergančiųjų yra daugiau nei 120 tūkstančių žmonių.
 • Kasmet spalio 29 dieną minima Pasaulinė žvynelinės diena. Tai pradėta daryti 2004 metais norint atkrepti dėmesį į žvyneline sergančiųjų problemas, informuoti, paskatinti visuomenės supratingumą ir pritraukti valstybinių institucijų paramą moksliniams tyrimams, naujų gydymo būdų ieškojimui.
 • Žodis "žvynelinė" kilęs iš graikų kalbos žodžio psora, lietuviškai reiškiančio niežėti, sis - būsena, veiksmas.
 • 2015 m. Pasaulinės žvynelinės dienos šūkis - Tikėjimas. Veiklumas. Pokyčiai.
 • Žvynelinė nėra užkrečiama liga. Dėl žinių stokos viduramžiais ir anksčiau sergantys žvyneline ir kitomis odos ligomis buvo laikomi atstumtaisiais dėl savo išvaizdos. Buvo manoma kad ši liga yra užkrečiama, atsirandanti dėl nevalyvumo, higienos nesilaikymo, prie sergančiųjų buvo bijoma prisiliesti ar turėti bet kokį kitą kontaktą. Vyravo nuostata, kad tokios odos ligos kaip psoriazė, egzema, dermatitas yra bausmė už padarytas nuodėmes.
 • Pagal rasę ir lyti liga yra pasiskirsčiusi vienodai, tačiau mokslininkai yra nustatę, kad azijiečiai - japonai, kinai ir panašių etninių grupių atstovai yra linkę mažiau sirgti žvyneline, dermatitu ir kitomis lėtinėmis odos ligomis.
 • Žvynelinė kartais vadinama "nematoma liga" dėl to, kad dažnai sergantieji vengia prisipažinti aplinkiniams sergantys šia liga, dėl patiria psichologinį ir fizinį diskomfortą, nukenčia gyvenimo kokybė. Be to, tiksliai nustatyti pacientų skaičių sunku, nes lengvesne ligos forma sergantieji nesikreipia į gydymo įstaigas, gydosi namuose patys nereceptiniais išorinio poveikio vaistais, gydomosios kosmetikos tepalais, kremais, šapmūnais.
 • Žvynelinės gydymas biologiniais vaistais. Kas tai? Tai toks gydymo būdas kurio metu slopinamas T limfocitų aktyvumas sukeliantis odos uždegimines reakcijas. Taip sustiprinamas ląstelinis imunitetas, mažinama reakcija į dirgiklius. Biologiniai vaistai leidžia kontroliuoti ligos eigą, padeda palaikyti bendrą organizmo vidinių organizmo procesų dinaminį pastovumą, darnumą taip vadinamą homeostazę.
 • Žvynelinės indeksas PASI (angl. Psoriasis Area and Severity Index) - tai žvynelinės pažeidimo ploto ir sunkumo įvertinimas. Pagal šį indeksą sprendžiama ar gerėja paciento būklė gydant.
 • Sergantys psoriaze patenka į padidintos rizikos grupę susirgti žarnyno uždegimu - Krono liga bei opiniu kolitu.
 • Psoriazės remisija - laikinas pasveikimas arba ligos atoslūgis, laiko tarpas iki pakartotino ligos atsinaujinimo. Kadangi liga yra neišgydoma, visų gydymo būdų tikslas - išlaikyti kuo ilgesnę remisiją. Be vaistų, didelę reikšmę turi mitybos, režimo laikymasis, stresinių situacijų valdymas ir emocinis stabilumas.
 • Žvynelinė galvoje yra dažniausiai pasitaikanti ligos forma. Pusė visų sergančiųjų psoriaze odos pažeidimus turi ir galvos srityje.
 • Psoriazė vadinama klastinga liga, dar ir šiandien nėra nei vieno efektyvaus gydymo būdo tinkamo visiems pacientams.
 • Pagal simptomus labai panašios į žvynelinę yra seborėjinis dermatitas, rožinė dedervinė, odos grybelis, plokščioji kerpligė.
 • Pirmą kartą žvynelinė paminėta apie 400 metų prieš Kristų, Antikinės Graikijos garsiausio gydytojo Hipokrato, tačiau tais laikais odos ligos buvo klaidingai diagnozuojamos ir dažnai maišomos tarpusavyje pvz. su raupsais, skleroderma, kerplige. Ferdinandas Ritter von Hebra, austrų dermatologas buvo tas žmogus kuris davė šiai ligai pavadinimą  (1841 m.) pagal graikų kilmės žodį "psora". Be to, jis tiksliai apibūdino žvynelinės simptomus kurių medicininiai apibrėžimai nepakito iki šiol.
 • Guselkumab - anti-interleukino-23 monokloninis antikūnis, naujas vaistas vidutinio sunkumo ir sunkios stadijos žvynelinei gydyti. 2015 m. JAV atliekami 2 lygio klininiai tyrimai parodė, kad šis vaistas yra efektyvesnis nei senesnieji kovojant su plokšteline žvyneline. Naujasis vaistas blokuoja baltymo sukeliančio Šiuo metu atliekami 3 lygio tyrimai parodysiantys šio vaisto veiksmingumą ir vartojimo saugumą.
 • Garsūs žmonės sergantys žvyneline - Liam Gallagher, LeAnn Rimes, Kim Kardashian, Alan Carr, Jess Wright.
 • Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugija įsteigta 1993 m. Organizacijos tikslas - padėti, sujungti, dalintis informacija ir patirtimi apie sėkmingus žvynelinės gydymo būdus. Daugiau informacijos draugijos tinklapyje www.zvyneline.info